هنر خوب زندگی کردن

عنوان این مطلب خلاصه ای از ۵۲ نکته ای هست که رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زندگی کردن منتشر کرده واقعیت ماجرا این کتاب از نگاه من با فکت های بی نظیرش به دنبال یاد دادن هنر خوب زندگی کردن رفته و با ابزار هایی که در این کتاب معرفی شده ما رو به زندگی واقعی و حال خوب نزدیک تر میکنه

در این پست این کتاب رو از نگاه خودم معرفی میکنم.

اول از همه سپاس از عادل فردوسی پور عزیز که این کتاب رو صدای جادویی خودش به صوتی تبدیل کرده بود و جا داره نقل قولی کوتاه ازش بنویسم.

به امید آن که این کتاب پنجره کوچکی باشد به سوی هنر زیبای خوب زندگی کردن

عادل فردوسی پور اردیبهشت ۹۷

پیشگفتار این کتاب ما رو به ۲۵۰۰ سال پیش میبره جایی که مردم سوال هایی داشتند که زندگی خوب یعنی چی این سوال طی هر نسل مطرح شده و هیچ جواب قانع کننده ای هم نداره اینجاست که رولف دوبلی میگه هیچ جام مقدسی به نام زندگی خوب وجود نداره

اما بریم سراغ فصل هاش من فقط چندتا که خوشم اومد مثال میزنم و بخاطر اینکه اسپویل هم نشه مطلبش رو خلاصه میکنم.

فصل هنر ظریف اصلاح :

اینجوری میتونم بنویسم نکته های مهمی از زندگی که ما عملا فراموش کردیم و بهش نگاه نمیکنیم یکی از مثال های کتاب اینه که هرکس که بیش از ۵ دقیق در یک رابطه بوده باید تا الان فهمیده باشه بدون درست کردن و تطبیق دادن این رابطه دچار مشکل میشه پس هنر خوب ظریف اصطلاح به این اشاره داره که بصورت مستمر حالا در اینجا رابطه رو مثال زدیم ازش مراقبت کنیم. این تطبیق مداوم نکته ی ارزنده زندگیه به قول دوایت آیزونهاور ژنرال آمریکایی برنامه هیچ ارزشی ندارد. برنامه ریزی مهم ترین چیز است منظورش اینه که مسئله داشتن یه برنامه ثابت نیست بلکه فرایند پیوسته برنامه ریزی مجدد و مکرر اهمیت داره.

فصل سوم به عنوان میثاق شناخته میشه من فقط تایتل رو مینویسم انعطاف پذیری به عنوان یک ترفند این فصل رو باید درک کنید نوشتن ازش اون مدلی نیست که بخوام خیلی خوب توضیح بدم

توهم درون گرایی

چیزی که خیلی از ماها امروزه درگیرش هستیم توهم درون گرایی اینجوریه که میگه احساسات رو جدی بگیرید اما نه احساسات خودتون رو این بخش یه نکته مهم داشت میگه زندگی خیلی آسون تر می بود اگه تمام دنیا دائما و مصرانه از ما نمیخواست که قلب مان را دنبال کنیم. میگه به احساسات تان اعتماد کنید ! و به صدای درونتان گوش دهید. نکته مهمش توصیه رولف هست اصلا درگیر این قضایا نباشید با یه مثال این قضیه رو بیان کرده میگه احساسات قطب نمای ماست و صدای درونتان تشکیل شده از تعدادی عقربه های مغناطیسیه که بی وقفه دور خود میچرخند. شما حاضر بودید با همچین قطب نمایی به دل اقیانوس بزنید ؟ این جواب خیلی نکته ی بزرگی از زندگی رو درون خودش داره که ادامش رو نمینویسم پیشنهاد میکنم بخونید.

بخش بانک خاطره

یه نکته ارزنده ای از این بخش رو هایلایت کردم چیزی که این روزا خیلی حتی تو موزیک ها هم شنیدیم طرز فکر غلطی که این جمله رو پرطرفدار و کلیشه ای به خورد جامعه میده جوری زندگی کنید که روز آخرتان است. حرف رولف دوبلی عالی بود که نوشته احمقانه است که در زمان کوتاهی شما را با یک منجنیق به بیمارستان زندان یا قبرستان پرتاب خواهد کرد.

به عنوان آخرین بخش نگاهی به قانون استرجن میکنم

استرجن نویسنده کتاب هایی با ژانر علمی – تخیلی در دهه پنجاه و شصت میلادی بعد از هر موفقیتی دشمنی باهاش خیلی زیاد میشد و هر روز نقد های بی رحمانه ای از آثارش میکردند اون در جواب اینکه میگفتند تمام متن های علمی – تخیلی مزخرف اند خیلی ساده میگفت بله درست است اما نود درصد هرچیزی که چاپ می شود مزخرف است.

این جوابش در تاریخ به عنوان قانون استرجن شناخته شد واقعیت ماجرا اگه یه نگاهی به دور و اطراف کنیم از شبکه های اجتماعی محتواهایی که تولید میشه و خیلی چیز های دیگه ۹۰ درصدشون بیهودن هیچ ارزشی ندارند یک توییت یا یک ویدیو اینستاگرامی محتوای خاصی رو به ما ارائه نمیده چیزی رو معرفی نمیکنه که یاد بگیریم شاید الان با خودتون فکر کنید پیجای زیادی از اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی هستند که محتوای خوبی میذارند اینو دقت کنید که اسیر فرقه بارپرستی نشده باشند این فرقه هم جزوی از فصلاش بود که وقتی به جامعه نگاه میکنم خیلی داره فراگیر میشه

خب دیگه وقت نمیشد ۵۲ نکته رو کامل بیان کنم این فصلا رو به دلخواه انتخاب کردم و پیشنهاد میکنم این کتاب رو برای یکبار هم که شده بخونید شاید دیدگاه شما متفاوت تر باشه و بتونید براش دلیل بیارید رولف دوبلی اشتباه نوشته من فکر میکنم فکتاش در مورد زندگی و ابزار هایی که معرفی کرده بود درست بود.

و در پایان امیدوارم زندگی خوب رو با تلاشمون پیداش کنیم.

فرم نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. گُلی گفت:

  سلام امیر،
  با بخش بانک خاطره ای که عنوان کردی خیلی همزاد پنداری کردم ، بر حسب اتفاق این روز ها یکی از دوستانم زیادی این رو به من یادآوری میکنه و با همین یک خط متوجه شدم که هر چه زودتر باید این کتاب رو بخونم تا بتونم به جواب درستی راجب به این جمله برسم.
  ممنونم از معرفی جذابت 🙂

  1. سلام گلی جان
   آره این بخش بانک خاطره نکته های زیادی داره فکر میکنم مهم ترینش رو نوشتم
   چه خوب که حرف دوستت گوش نکردی به نظرم این جمله ما رو به لب پرتگاه میبره
   منتظرم نظرت رو راجع این کتاب بنویسی 😍
   مرسی از تو که خوندی ❤️